Bir Podologa Danışın

Sık Görülen Ayak SorunlarıMantar Enfeksiyonu
   Genelde parmak aralarında ya da ayağın altında başlayan ve ayak tırnaklarına yayılabilen bir cilt hastalığıdır. Sıkı ayakkabı ya da çorap giymek veya ayağı yıkadıktan sonra parmak aralarını kurulamamak yüzünden nemli kalan bir çeşit mantar bu soruna yol açabilir. Ayakta kuruluk, pullanma, kaşıntı, yanma ve su toplanması bu hastalığın bir belirtisidir.

   Korunmak için;
- Hergün ayaklar ılık su ve sabunla ile yıkanmalı,
-  Parmak araları iyice kurulanmalı,
- Sık sık çorap değiştirilmeli,
- Özellikle de ayağını sık sık yıkayan ve uzun süreli ayakkabı giyen bireylerin bu maddelere dikkat etmesi gerekir.
Daha fazla bilgi gör

Su Toplaması
   Genelde ayakkabı vurmasından kaynaklanır. Patlatılmamalıdır. Üzeri bantlanarak kendi kendine boşalması beklenmelidir. Eğer kendi kendine veya kaza ile patlarsa bu bölge iyice temiz su ile yıkanmalı ve temiz bir bant (yara bandı vs.) ile kapatılmalıdır. Tekrarlanmaması için ayakkabıların içine çorap giyilmeli, uygun ayakkabı tercih edilmelidir.

Baş Parmak Eğriliği (Halluks Valgus) ve Baş Parmak Çıkıntısı (Bunyon)
   Baş parmağın diğer ayaklara doğru eğilmesi sonucu baş parmak ile 1. tarak kemiğinin birleşme yerinin dışa doğru büyüyerek belirgin bir hal almasıdır. Ayakta deformasyona neden olur. Bu bölgede uygun olmayan ayakkabı giyilmesi sonucu kızarıklık, şişlik ve enfeksiyon gelişebilir. Özellikle sivri burunlu ve çok dar giyilmesi bu durumu daha da kötüleştirir.
Daha fazla bilgi gör

Ayak Kokusu
   Ayakta bulunan ter bezlerinin aşırı çalışması sonucu oluşur. Temizlik çok önemlidir. Gerekirse ayakkabıların kurutulması ve sık çorap değiştirilmesi gerekmektedir.
Daha fazla bilgi gör

Topuk Ağrısı
   Genelde topuk kemiğine, bağlara ve sinirlere çok fazla bası olması sonucu oluşur. İnce tabanlı ayakkabılar ile yürürken ya da zıplarken bası artabilir. Fazla kilo da bu soruna yol açabilir.

Nasır (Kallus, Korn)
   Kalınlaşmış deri tabakasıdır. Ayak cildi üzerindeki aynı bölgeye sürekli basınç gelmesi ve tekrarlayan sürtünmeler sonucu oluşur. En sık nedeni uygun olmayan ayakkabılardır. Nasırın evde çıkartılmaya çalışması tehlikelidir. Deriden fazla içe girilmesi enfeksiyona yol açabilir. Enfeksiyonu ise iltihaplanmalar takip edebilir.
Daha fazla bilgi gör

Topuk Dikeni
   Ayak taban kaslarının topuk kemiğine yapışma yerinde aşırı zorlanma nedeniyle oluşan aşınma ve bu aşınmanın sürekli bir hal alması durumudur. Egzersiz, ortopedik malzemeler, iltihap giderici ilaçlar ve kortizon enjeksiyonu gibi yöntemler ile tedavi edilir.
Daha fazla bilgi gör

Tırnak Batması (Onychocyrptosis)
   En sık ayak baş parmağında görülen ve tırnağın yatağından farklı bir yol izleyerek yumuşak doku içinde ilerlemesi ile oluşur. Pek çok nedeni vardır. Bazen tırnak çok büyük olduğu için oluşur. Travma, ayağı çarpmak veya üstüne basılması gibi durumlar tırnağın deri içine batmasına yol açar. Uzun süre koşmak, tırnağın yanlış kesilmesi, sıkı çorap ya da sivri burunlu ayakkabı giyilmesi tırnak batmasına zemin hazırlar.
Daha fazla bilgi gör

Diyabetlilerde Diyabetik Ayak Enfeksiyonu
   Diyabetik ayak, toplumda sıkça rastlanan ve vücutta kalıcı hasarlara neden olan diyabet hastalığının ayak sağlığı üzerinde oluşturduğu, çabuk oluşabilen ve normal bir insana göre daha geç iyileşen bir hastalıktır. Diyabetin neden olduğu nöropati sonucu gelişen hissizlik veya hissetmede azalma, diyabetli bireyde travma, travmaya bağlı ciltte kesiklik/açıklık, açıklığa bağlı olarak da yara gelişimini beraberinde getirebilir. Oluşan enfeksiyonel yarayı diyabetik yara olarak nitelendirebiliriz.
Daha fazla bilgi gör
Ayak hastalıklarınızda podologunuza danışmayı unutmayın.
Son Güncelleme: 14 Mart 2016

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.