Bir Podologa Danışın

Ayak KokusuNasıl Oluşur?
  Ayak kokusu, ayağın yapısında bulunan ter bezlerinin fazla çalışması ile oluşur. Terin oluşturduğu sıvı, ayakta yapışkanlık ve ıslaklık hissi uyandırır. Ayağın sürekli çorap ve ayakkabı kullanımına maruz kalması sonucu ayak derisi oksijen alışverişi gerçekleştiremez ve ayak kokusu oluşur.

Nasıl Giderilir?
  Ayağın her terleme durumunda bekletilmeden yıkanması gerekir. Ayağın havalandırılması ve kullanılan eşyaların temizlenmesi önemlidir. Çorap, ayakkabı vb. kullanımların planlanması gerekir. Örneğin: çoraplar sağlıklı bireylerde en fazla 3 gün giyilmeli, terleme ve koku durumlarında ise 1 günü aşmamalıdır. Elbette ki bu, ortam ve kullanım şekline de bağlıdır.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?
  Ayak kokusu hakkındaki bu bakımların yapılmasına rağmen kokunun geçmediği durumlarda, ayak ter bezlerinin ve önemli cilt hastalıklarının oluşmuş ya da oluşabilme riski de göz önünde bulundurularak; bireylerin bir doktor kontrolüne baş vurması tavsiye edilir.

3 yorum:

 1. ayak kokuları icin kullanılan kremler falan saglikli mi. Veya herhangi bir zararlari varmi ayaga?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her ne kadar sağlıklı denilse de ayakta komplikasyonların gözlendiği durumlar mevcut. Dolayısıyla doğal yöntemleri ve sadece podologunuzun önerdiği tıbbi malzemeleri kullanmanızda yarar var. Kulaktan duyma ilaç kullanımlarına lütfen aldırış etmeyiniz.

   Sil
  2. Ayrıca, yanlış anlaşılmasın. Elbette ayak sağlığı için krem kullanımları uygulanabilir. Sadece podolog veya ilgili tabip tarafından onaylanmış ilaçların kullanımları önerilir.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.