Bir Podologa Danışın

Doğru Ayakkabı Kullanımı   Ayak hastalıklarına yol açan, aslında çoğu bireyin basit olarak gördüğü; fakat sonuçlarında ciddi sorunların oluştuğu bir yanlıştan bahsedelim, yanlış ayakkabı seçimi ve kullanımı.
   Yanlış ayakkabılar, bireylerin ayak sağlığını gözetmeksizin yaptığı yanlışlardan biridir. Yanlış (ayağa uygun olmayan) ayakkabılar, ayağı sıkar, ayaktaki dolaşımı etkiler, ayağın normal bası yerlerindeki dengeyi bozar ve ayakta ciddi şekil bozuklukları meydana getirir. Erken tanı ve muayenenin yapılmadığı durumlar, daha önce de bahsettiğimiz: bunyon (baş parmak çıkıntısı), hallux valgus, pençe ve çekiç parmak gibi bir çok ayak hastalığını takip eder. Fazlasıyla gecikmiş durumlar ise enfeksiyon ve ülserasyonlara kadar varabilir.

Peki doğru ayakkabı seçimi ve kullanımı nasıl olmalıdır? Bunlardan bahsedecek olursak:
- Ayakkabılar kullanıma göre alınmalıdır. Örneğin: spor ayakkabısı, gezi ayakkabısı vs...
- Ayakkabılar ayağa rahat oturmalı, ayağı ayak bileğinden sıkmamalıdır.
- Ayakkabıların ucu oldukça önemlidir. Günümüzde bu kullanımın yanlışları fazlasıyla görülmektedir. Doğru ayakkabıların ucu ayağa şekil vermez, ayağın şekline uyacak biçimde tercih edilmelidir.
- Ayakkabıların tabanı ne sert ne de çok yumuşak olmalıdır.
- Ayakkabıların kumaşı doğru seçilmeli, ayağı terleten veya ayağı sıkı saran kumaşlardan kaçınılmalıdır.
- Uzun bir yürüyüş veya işi gereği uzun süre ayakkabı kullanan bireyler mutlaka ayaklarını dinlendirmeli, ayakkabılarını havalandırmalı ve ayaklarını fırsat buldukça iş sonlarında yıkamalıdır. (Burada önemli bir not verelim. Ayağın yıkanması ve doğru kurulanmaması, ayağın nemli bırakılması ayak mantarının oluşma riskini artırır.
- Alınan ayakkabılar mevcut ayak hastalıkları da göz önünde bulundurularak alınmalıdır. Hastalığı tetikleyici ayakkabılar kullanılmamalıdır.
Ayak hastalıklarınızda podologunuza danışmayı unutmayın.
Son Güncelleme: 11 Mart 2016

2 yorum:

  1. yararlı paylaşm eline sağlık

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkürler, mümkün olduğunca faydalı olmaya çalışıyoruz :)

      Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.