Bir Podologa Danışın

Çekiç Parmak (Hammer Toe) Nedir?İkinci, üçüncü veya dördüncü ayak parmağında gelişme oranı yüksek bir ayak sorunudur. Bu durumda ayak parmağı, ortadaki ekleminden kıvrılır ve çekiç görünümlü bir hal alır. Başlangıçta çekiç parmaklar esnektirler ve basit önlemlerle düzeltilebilirler; fakat tedavi edilmemiş ve gecikmiş durumlarda ayak metatars başlarında ve parmak eklem çıkıntılarında deformiteler meydana gelir.

Neden Oluşur?
Çekiç parmağın en önemli nedeni halk arasında yaygın olan yanlış ayakkabı kullanımıdır. Ayakkabıların ayağın ön parmaklarını bastırması, sıkıştırması gibi durumlarda çekiç parmak veya pençe parmak tablosu meydana gelir.
Tedavisi Nasıl Olmalıdır?
Öncelikle hastaların ayaklarını sıkan, dar ve özellikle de topuklu ayakkabı kullanımlarından kaçınmaları gerekmektedir. Ayakkabılar ayağı sıkmamalı ve parmak uçlarıyla ayakkabı arasında yarım inç boşluk olmalıdır. Ev ortamında hastalar nazikçe ayak egzersizleri yapabilirler. Örneğin germe hareketi gibi. İlerlemiş çekiç parmak durumlarında yara bölgeleri için koruyu petler ve fazla basıncın azalması için de koruyucu tedavi podologunuz tarafından size sağlanır.

Ayak hastalıklarınıza mutlaka podologunuza danışın.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.