Bir Podologa Danışın

Tırnak Batması (Onychocryptosis)   Genellikle ayak baş parmakların görülen tırnağın; tırnak yatağına ve yumuşak dokuya saplanması tablosudur. En fazla baş parmaklarında görülsede 2. 3. 4. parmaklarda da görülebilmektedir.

Neden Olan Durumlar Nelerdir?
- Anatomik kemik ve tırnak bozuklukları,
- Uygun olmayan ayakkabı kullanımı,
- Eklem rahatsızlıkları,
- Enfeksiyonal durumlar,
- Ayağın yeteri derecede havalanmasını engelleyen sentetik ayakkabılar ve çoraplar,
- Duruş ve yürüyüş bozuklukları,
- Uygun olmayan tırnak kesimleri,
- Kötü ayak temizliği
- Sistemik hastalıklar(obezite,diabet v.s),
- Ayağın aşırı terlemesi

Nasıl Oluşur?
  Tırnak kenarı ile tırnak duvarının yumuşak dokuya yaptığı aşırı ve sürekli baskıya bağlı olarak yumuşak dokuda maserasyonlara (tahriş, kızarıklı, soyulma gibi patalojik durumlara) yol açar. Bu arada ayak derisinin fungal (mantar) ve bakteriyel florası tahriş olmuş yerden girerek ağrı, hassasiyet, pürülan akıntı ve parmak ucu tırnak altında granülasyonunda eşlik ettiği enfeksiyon gelişmesine neden olur. Bu durum daha fazla ilerleyerek zamanla osteomiyelite (kemik iltihabı) neden olur.

Tedavisi Nasıldır?
  Tırnak batması şikayetiyle Podoloğunuza başvuruyorsanız eğer;
Öncelikle tırnak batmasına neden olan faktör bulunup ortadan kaldırılıdır. Eğer enfeksiyon gelişimi var ise;
- uygun antiseptik solüsyonlar ile ayak banyosu önerilir,
- tırnak altına antiseptik solüsyonlu tamponlar yerleştirilir,
- uygun ayak temizliği önerilir.

Daha sonra tırnak uygun duruma geldiğinde rnak teli uygulaması yapılarak tırnak batması tedavi edilmiş olur. Tedavi sırasında podologunuzun size anlattığı bakım ve uygulamaları düzenli şekilde yapmalı ve kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.


Tırnak Teli Uygulaması Nasıl Olur?
  Tırnak teli uygulaması ağrısız ve acısız bir işlemdir. 3-4 hafta aralıklı kontrol süreleri ile takılan tırnak telinin tırnağa uygulayacağı basınç tırnağın durumuna göre podologunuz tarafından ayarlanır. Tırnak teli tedavisinden sonra tırnak batmasının tekrarlamaması için patolojik duruma neden olan faktör ortadan kaldırılmalıdır (örneğin; uygun ayakkabı kullanımı, doğru tırnak kesimi vs).

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.