Bir Podologa Danışın

Tabanlık Tedavisi ve Önemi
Tabanlık Nedir?
Tabanlık, günümüzde bir çok ayak sorununun tedavisinde ayaktaki basıncı eşit dağıtma, yaralı veya iltihabi alanlardaki basıncı azaltma ve nasır gibi durumlara karşı önlem alma/oluşumunu önleme gibi durumlarda podolog tarafından tercih edilen bir tedavi metodudur.

Yapısal tanımından bahsedecek olursak tabanlık; sert bir yapıya ve yumuşak bir yüzeye sahip, ayağın plantar yüzünü tamamen saran ve üzerinde planlanarak hazırlanmış çıkıntıları bulunan bir tedavi aracıdır.


Tabanlık Gerektiren Durumlar
Tabanlık kullanımı genelde ayak sağlığı üzerinde oluşan kemik yapılarına dayalı şekil bozukluklarında, yanlış tercih sonucu kullanılmış ayakkabıların oluşturduğu özellikle ayak parmaklarında görülen eğrilik ve burkulma durumlarında, ayakta oluşmuş olan genelde diyabete bağlı gelişen diyabetik ayak yaralarının tedavisinde yara yerinin basınçtan kurtarılması amacıyla ve podolog tarafından gerekli görülen diğer ayak ve ayak bileği sorunlarında kullanılır. Bunlara örnek olarak;
 ● Hallux Valgus (baş parmak eğriliği)
 ● Bunion (baş parmak çıkıntısı)
 ● Nasır
 ● Diyabetik Ayak
 ● Pes Planus (düz tabanlık)
 ● Pes Valgus (ayak bileğinin içe anormal hareketi)
 ● Pes Varus (ayak bileğinin dışa anormal hareketi)
 ● Pes Cavus (ayak tabanı anormal boşluğu)
 ● Charcot Deformitesi (ayak tabanı düşüklüğü)
gibi ayak sağlığı sorunlarını gösterebiliriz.Tabanlık Kullanımının Önemi
Tabanlık kullanımı, ayak sağlığı üzerindeki basıncı kontrol altına alır. Dolayısıyla ayak sağlığı üzerinde basınçtan kaynaklı oluşan hastalıklarda iyileştirici rol oynar. Örneğin basınç bozukluğuna ve sürtünmeye bağlı gelişen nasırlar planlanan tabanlık tedavisi ile kontrol altına alınabilir. Doğru ve planlı kullanım tedavide başarılı sonuçları elde eder.

Tabanlık; uzun ömürlü, ıslanmaya ve yırtılmaya dayanıklı malzemeler ile hazırlanır. Bu şekilde gerek bütçe bakımından gerek ise kullanım rahatlığından hastalara kolaylık sağlar.Tabanlık Kullanımının Süresi
Tabanlık kullanımının süresi genellikle hazırlanan tedaviye göre belirlenir. Bu bir yaranın iyileşinceye dek kullanılması olabilirken bazen ömür boyu kullanım da gerektirebilir. Her harikulade tabanlık kullanımı ayak sağlığı üzerinde olumlu bir etki bırakır.

Tabanlık kullanımının süresini kullanım zamanı boyunca yapılan kontroller de etkilemektedir. Kontroller ile tedavi tamamlanabilirken bazen yeni bir tabanlık ile yeni bir tedavi planlanabilir.
Ayak hastalıklarınızda podologunuza danışmayı unutmayın.
Son Güncelleme: 10 Mart 2016

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.