Bir Podologa Danışın

Diyabette Doğru Ayakkabı Seçimi ve Önemi


Önerilen Gönderi

Bu gönderinin içeriğine göz atmadan önce diyabet hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyebilirsiniz. "Diyabet Nedir?" başlıklı blog yazımıza göz atabilirsiniz.

Gönderiye Bak

Diyabet ve Ayak

Vücudumuzun birçok noktasında olumsuz etki bırakabilen ve ömür boyu sürenliği ile bilinen, günümüzde gün geçtikçe sayısının arttığını gözlemlediğimiz diyabet hastalığı, en büyük komplikasyonlarını ayak sağlığı üzerinde gösteriyor. 2015 yılı itibari ile ülkemizde her 3 diyabet hastasından 2'sinde diyabete bağlı ayak sorunlarının yaşandığı gözlemleniyor. Bunun sebebi olarak diyabet hastalığının vücudun savunma mekanizmasını düşürmesi ve ayakların vücudun en çok temas halinde olan, en çok baskı ve travmalara maruz kalan organın olduğunu, buna bağlı diyabetik yara risk faktörlerinin bu bölgede çoğunlukta geliştiğini söyleyebiliriz.

Ayağın çeşitli noktalarında genellikle yanlış ayakkabı seçimine bağlı olarak kızarıklar oluşur ve temelinde bu kızarıklıkların sebebi oluşan baskı ya da sürtünmeden kaynaklıdır. Baskı veya sürtünme devam ettikçe ayağın ilgili noktası zamanla kalınlaşmaya başlar, sarımtırak bir hal alır ve nasır tablosu belirti gösterir. Tüm bu süreç normal bir bireyde bu şekilde seyrederken diyabetli bireylerde iki kat daha hızlı seyreder ve nasırın devamında iyileşmesi güç diyabetik yaralar meydana gelir. Eğer ki oluşan baskının önüne geçilmezse ileriye dönük geri dönüşü olmayan doku kayıpları gözlenebilir ve hatta bu tablo ampütasyona kadar ulaşabilir. Dolayısıyla diyabetli bireyler ayakkabı seçimin oldukça seçici davranmalı, ihmalkâr olmamalıdır.

Diyabette Doğru Ayakkabı

Ayakkabıların asıl görevi ayağı korumak, ayaktaki ısı dengesini sağlamak ve kimi zaman ayağın hareketine yardımcı olmaktır. Bu düşünceden yola çıkılarak günümüzde çeşitli aktivitelerde kullanılan, farklı türleri bulunan ayakkabılar bulunmaktadır. Örneğin bir spor ayakkabısı esnekliğin ve hareketliliğin bol olduğu bir aktivitedeki kullanıma yönelik tasarlanırken kışın tercih edilen botlar ise daha kalın, ayağı sıcak tutan ve daha kalın tabanlara sahip olacak şekilde tasarlanır. Peki bu kadar çeşit ayakkabı varken diyabette ayakkabı seçimi nasıl olmalı, tercih edilecek ayakkabıda nelere dikkat edilmeli? Bunları başlıklar halinde inceleyelim:İçerik Kaynakları

(Hiçbir dış kaynak kullanılmadı.)

Terimler

Komplikasyon: Bir hastalığın ya da ilacın göstermiş olduğu yan etki durumu.
Ampütasyon: Uzuv kaybı ya da uzuvun cerrahi müdahale ile alınması.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.