Bir Podologa Danışın

Ayakta Düz Tabanlık ve İçe BasmaDüz Tabanlık Nedir?

Ayak, her yere basma hareketi esnasında topuktan ayağın ön bölümüne doğru bir esneme hareketi yaparak vücudun yaylanma mekanizmasına yardımcı olur. Bu esneme hareketini sağlayan ayağın medial yüzünde bulunan ayak arkı, bir diğer adıyla longitundinal arktır. Ayak arkının normalden daha düşük seviyede (zemine daha yakın) oluşu düz tabanlık olarak adlandırılabilir.
Genelde travma, genetik yapı, kongenital faktörler, sistemik rahatsızlıklar, yanlış ayakkabılar ve yürüş bozukluklarından kaynaklı gelişen düz taban tablosu her yaş grubunda gözlenebilen bir tablodur. Çoğu zaman ağrı belirtisi göstermeyen bu tabloda efor ve tempoya bağlı zaman zaman sızılar, kramplar duymak mümkündür. Üstelik bu durum ayağın yürüme ya da koşma aktiviteleri sırasında daha çabuk yorulmasına sebep olabilmektedir.
Reklam

Düz Tabanlık ve İçe Basma

İçe basma, tibia ve fibulanın iki distal ucunun birleştiği, ayak bileği bölgesinin anormal medial hareketi sonucu oluşan, ayak arkındaki aşırı yüklenme tablosudur. Ayak çoğu zaman yere temasıyla birlikte içe basma durumunu gerçekleştirir. Bu anormal hareketle düz tabanlık ve içe basma tabloları birlikte görülür.

Düz Tabanlık'ta Tedavi

Düz tabanlık bazen doğumsal, bazen travmaya bazen de ayak deformitelerine bağlı (örneğin: charcot deformitesi) olarak gelişebilir. Bu ve bu tür tablolarda podolog tarafından yapılan analizler ile hazırlanan tabanlık tedavisi uygulanır. "Tabanlık Tedavisi ve Önemi" hakkındaki blog yazımıza göz atın.

2 yorum:

  1. benim ayağımda içe basma var ama ben rahatsız olmuyorum. sizce neyapmam gerek ?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Rahatsız olmamanız bunun bir sorun olmaması anlamına gelmez. Hissedemediğiniz bir ayak sorununuz olabilir. Muayene olmanızda büyük yarar var önlem açısından.

      Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.