Bir Podologa Danışın

Ayak Sağlığı Sorunlarına Karşı Yapılan Yanlışlar  Ayak sağlığı günümüzde başta diyabet olmak üzere bir çok etken tarafından hastalığa teşvik edilen bir hal almıştır. Ayak sağlığı sorunlarında görülen artışın ciddi bir sorun haline gelmesi, toplumlar arasında çözüm bulma eğilimini arttırmış ve ülkemiz adına Podoloji bölümü hayat bulmuştur.

   Podoloji bölümü yeni olan bir bölüm ve dolayısıyla pek bilinmeyen bir sağlık alanıdır. Podoloji Dersim olarak amacımız da bireylere Podoloji'yi en iyi şekilde tanıtmak ve ayak sağlığı üzerine yapılan yanlışları azaltmaktır.
Reklam
   Gelin hep birlikte ayak sağlığı sorunu olan bireylerin yaptığı yanlışlara göz atalım.
İHMAL
   Buna bir diğer değişle önemsememek diyebiliriz. Birey öncelikle ayak sorunu fark edebilir; fakat "Ağrım yok, kızarıklık yok, o halde geçer" görüşüyle bunu ihmal eder. Bu sorun ihmal nedeniyle ilerleyebilir ve ciddi ayak sorunu veya sorunlarına meydana getirebilir. Önceden bu sorunu ihmal eden birey de ancak sorun ciddi bir hal aldığında bir doktora baş vurma eğilimine girer. Lakin bu bazen gecikmiş durumlar nedeniyle amputasyon veya ülserasyonlar gibi acı sonuçlar doğurabilir. Zaman hayatımızın her anında olduğu gibi sağlımız konusunda da önemlidir.
Peki ne yapılmalıdır?
- Bireylerin fark ettikleri ayak sorunları önemsemeleri gerekmektedir.
- Bir kızarıklık, anormal dereceli bir şişme, anlamsız ağrılar gibi basit algılanabilen sorunları görmezden gelmemeleri gerekmektedir.
- Ağrı, kızarıklık, şişme vb. sorunlardan emin değillerse günlük olarak ayak muayenelerini yapmalıdırlar. (Sorunu algıladığı ayağı ile diğer ayağını kıyaslayabilir.)

YANLIŞ FİKİRLER ALMA - BAŞVURMA
   Bu günlük yaşantımızda oldukça rastladığımız bir yanlıştır. Birey emin olmadığı bir ayak sorununda öncelikle yakın çevresine danışır ve çevreden aldığı tepki ve yönlendirmeler ile hareket eder. Buna örnek olarak: düştüğü bir yer sonucu ayağını burkan bir bireye "Şurada bir çıkıkçı var." önerisi yapılır.Her ne kadar komik görünümlü bile olsa da toplumumuz hastane yerine diğer alternatiflere başvurma da onları tercih etme de daha eğilimlidir.
Peki ne yapılmalıdır?
- Bireylerin her türlü sağlık sorunlarında bir doktora baş vurmaları gerekmektedir.
- Çevre yardımına sadece ulaşım veya nakit gibi ihtiyaçlar için başvurulmalı veya refakat ve psikoloji destek amaçlı olabilir.
- Çevresinden aldığı tepki ciddi sorun gibi gözükmese de birey ayak sağlığını önemsemeli ve en garanti yol olan hastaneyi seçmelidir.

EVDEKİ BAKIMIN İHMALİ
   Doktoru ya da podologu tarafından bireye evdeki tedavisi için planlanan ilaç vb. yükümlülükler sunulur. Sağlıklı ayak için evdeki bakım da çok önemlidir.

   Bazı bireylerin ilaç istememe, ilacın faydasını görmeme veya ilaç fobisi gibi sorunları mevcut olabilir. Bu da evdeki tedavinin ihmaline yol açar ve sonuç olarak gerekli iyileşme sağlanamaz.
Peki ne yapılmalıdır?
- Doktor veya podolog tarafından önerilen bir ilacın iyileşmede büyük rol oynayacağı unutulmamalıdır.
- İlacın dozu, saati ve kullanım şekli hakkında mutlaka bilinçli olunmalıdır.
- Tedavi dışında olan başka bir ilacı birey kullanmamalıdır.
- Hijyenine önem göstermeli, kirli veya zararlı ortamlardan uzak durmalıdır.
- Doktor veya podologunun önerilerine uymalıdır.

Ayak sağlığı sorunlarına karşı podologunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.