Bir Podologa Danışın

Topuk Dikeni (Epin Kalkanei) ve TedavisiTopuk Dikeni (Epin Kalkanei) Nedir?
Topuk altında, ayak altı (plantar) tendonlarının birleştiği noktada, bu tendonların aşırı gerilmesi nedeniyle oluşan iltihabın (fasiit plantar) zamanla kireçlenerek diken ya da kuş gagası şeklinde bir kemik yapısını oluşturan ağrılı bir hastalıktır.

Biyomekanik nedenli bir hastalık olması nedeniyle sadece ilaç tedavisi uygulandığı durumlarda hasta geçici bir rahatlık hissedebilir ama hastanın ayağındaki statik bozukluk tedavi edilemediği için ağrılar bir süre sonra geri gelir. Hasta bireylerin en çok şikayet ettiği konuda bu sorundur.
Topuk Dikeni'nde (Epin Kalkanei) Tedavi
Kalıcı bir tedavi için hastanın ayak ölçülerine göre özel yapılmış ortopedik ayak tabanlıkları kullanılmalıdır. Ayak tendonlarındaki aşırı gerilme ve çekme hasta ayağındaki statik patolojiler nedeniyle (pes planus, pes cavus, halluks valgus) olabileceği gibi, mekanik patolojiler de (ayak sağlığına uygun olmayan ayakkabı giyimi, düz tabanlı ayakkabı vb.) topuk dikenine (epin kalkanei) zemin hazırlar.

Klinik bulgulara göre; topuk dikeni hastaları genellikle, yataktan ilk çıktıklarında attıkları ilk adımlar sırasında ağrı duyarlar. Daha sonra kasların ısınması nedeniyle bu ağrılar azalabilir. Hastalar uzun süre oturduktan sonra ayağa kalktıkları takdirde de ağrıları tekrar ortaya çıkar. Gerekli tedavi uygulanmadığı takdirde topuk dikeni, hastanın topuğuna basmasını engelleyip yürüme sorunları yaratacağından diğer patolojilere de sebep olabilir.
Reklam
Topuk Dikeni (Epin Kalkanei) Egzersizleri


Topuk Dikeni (Epin Kalkanei) ve Faciit Plantar
Plantar Faciitis, ayağın plantar yüzünde bulunan plantar facianın zamanla kalınlaşarak iltihabi yapının oluştuğu tablodur. Epin Kalkanei ise topuk kemiği olan kalkaneusun altından dikensi veya kuş gagası şeklinde oluşan kemik yapısıdır.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.