Bir Podologa Danışın

Charcot Deformitesi ve TedavisiCharcot Deformitesi Nedir?

Bir diğer adıyla "Charcot Artropatisi"dir. Genelde 15-20 yıllık diyabet geçmişi bulunan bireylerde gözlenen, osteopeniye bağlı gelişen kemik yıkımı tablosudur. Başlarda diyabetik ayağa benzer olarak seyreden bu tablo, ileri safhada talus kemiğinin ayağın plantar yüzüne oturmasıyla sonuçlanır. Nöropatinin de etkisiyle hasta bu süreç boyunca ağrı hissetmez. Dolayısıyla Charcot Deformitesi daha çok nöropatisi bulunan hastaların günlük bakımlarını ihmal etmesiyle gelişim gösterir.
Reklam

Charcot Deformitesi'nin Belirtileri

Charchot Deformitesi ilk evrelerde şişme ve kızarıklık ile başlar. Kilolu bireylerde daha kolay seyredebilir ve ağrı oluşturmaz. Daha sonra kemik yıkımı başlar ve ayak arkı çöker. Arkın çökmesinden kısa bir süre sonra ayak arkının kavsi tam tersi bir hal alır. Ayağın plantar yüzünde ayağın normal ark kavsine oranla ters bir genişleme olur. Bu genişlemeyle birlikte ayağın plantar yüzünde basınç bozukluğuna bağlı yara gelişir. Yara sürekli basınca maruz kaldığından ve diyabetin de etkileriyle iyileşme durumu gösteremez. Bu tablo çoğu zaman bireyin psikolojisini de olumsuz yönde etkiler.


Charcot Deformitesi'nde Önlem

Charchot Deformitesi'ne önlem olarak:
Günlük ayak bakımı ve kontrolü ihmal edilmemeli,
Ayakta gözlenen kızarıklık ve şişliğe karşı mutlaka bir podolog kontrolünde bulunulmalı,
Daha önceden planlanan tedaviler ihmal edilmemeli (örneğin: Tabanlık tedavisi),
Ayakkabı seçiminde seçici olunmalı, ayağı sıkan ayakkabılar kullanılmamalı.

Charcot Deformitesi'nde Tedavi ve Bakım

Deformite bölgesini yükten kurtarmak tedavideki en önemli noktadır. Bu, iyileşemeyen yaranın tetiklenmesini önleyeceği gibi iyileşme sürecine de hız katacaktır. Bu durumda genelde hastalara tekerlekli sandalye kullanmaları tavsiye edilir. Podologlar tarafından off-loading yöntemi ile deformitenin yükünü dağıtacak tabanlık tedavisi hazırlanır. Ayakkabı konusunda oldukça zor durum oluşturan deformitede özel ayakkabı ya da podolog tarafından onaylanmış geniş ayakkabılar kullanılabilir. Ayrıca düzenli pansuman ve bakım da ihmal edilmemelidir. Ortezleme veya ayakkabı modifikasyonu ile kontrol altına alınamayan belirgin instabilite, tekrar eden ülserasyonlar ve akut kırıklarla sonuçlanan durumlarda cerrahi yöntemler uygulanabilir.
Terimler

Artropati: Eklem üzerindeki gelişen hastalık.
Osteopeni: Kemik erimesi, hafif kemik kaybı.
Off-Loading: Yara üzerindeki basıncı dağıtma yöntemi.
İnstabilite: Dengesizlik.
Nöropati: Diyabete bağlı his kaybı.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.