Bir Podologa Danışın

Tırnak Mantarı (Onychomykose) ve Tedavisi

Tırnak Mantarı

En sık karşılaşılan ayak sorunları arasında yer alan tırnak mantarı, tırnak dokusu üzerinde uzun süre yer edinebilen, ilerlediğinde mantar enfeksiyonu ile sonuçlanabilen patolojik bir tablodur. Morfolojik inceleme ile tırnak mantarına sebep olan 3 farklı etken grup bilinmektedir. Bunlar: dermatofitler, küfler ve mayalardır. Yerleşim bakımından dermatofit grubu kökenli mantarların maya ve küflere nazaran ayak üzerinde daha çok gelişim gösterdiği gözlenmektedir.

Tırnak mantarının sebeplerini
tırnağın travmaya maruz kalması,
tırnağın yataktan ayrılması (onycholyse),
tırnak üzerinde daha önce cerrahi müdahale uygulanması,
periferik dolaşımı etkileyen sistemik rahatsızlıkların olması,
yanlış ayakkabı kullanımı,
ayaktaki nem oranının fazla olması
şeklinde özetleyebiliriz.Tırnak mantarının oluşumu mantar enfeksiyonuna ulaşmadığı sürece beraberinde ağrıyı oluşturmaz. Fakat mantara bağlı tırnak üzerinde gelişen şekil bozukluğu ve hipertrofi (kalınlaşma) tırnak batmasını da ortaya çıkartabilmektedir. Yapısal bütünlüğünü kaybeden tırnak dokusu rollonlaşarak şiddetli ağrı oluşturabilen batıklara sebep olabilir. Dolayısıyla bu aşamada bir podolog müdahalesi büyük önem taşımaktadır.

Tırnak Mantarı'nda Tedavi

Patolojik tabloyla ilgilenen uzman tabip (dermatolog) kontrolünde hastaya yönelik anti-fungal ilaç tedavisi planlanır. Bu genelde oral ilaç kullanımı veya tırnak üzerine haricen uygulanan ilaçlar şeklindedir. Uzman tabibin kontrolüne ek olarak sadece podologlar tarafından aylık periyotlarla tırnak üzerine uygulanan küretaj işlemi, 3 veya 4 seneyi bulabilen mantar tablosunu kısa sürece çözüme ulaştırabilmektedir. Küretaj işlemi ile tırnak yüzeyindeki mantarlı dokunun klinik temizliği yapılır ve devamında tabip önerisi ile uygun görülen anti-fungal ilaç kullanımına devam edilir. Mantar yayılımı ve geçmişi göz önüne alınarak ortalama 6 aylık sürecin sonunda mantarlı dokuda üremenin önlendiği podolog tarafından fiziki muayene ile tespit edilebilmektedir. Tedavi süreci tırnağın uzaması ve hastanın planlanan tedavisine uyum sağlamasıyla doğru orantılıdır.
Reklam

Tırnak Mantarı'ndan Korunma

Günlük ayak bakımı ayakta gelişebilen birçok patolojik tablonun önlenmesinde büyük önem taşımaktadır. Mantar tablosunun erken teşhisi için de ayak bakımı esnasında tırnağın yapısal durumunun gözlenmesi (renk değişimi, kalınlaşma, kırılma vs.) gerekmektedir. Gözlenen herhangi bir problem podologların fiziki muayenesi ile yorumlanabilir. Bunun yanı sıra evde dikkat edilmesi gereken başlıca konular arasında doğru ayakkabı kullanımı da önemlidir. Aynı zamanda sistemik hastalıkların takibi de mantar oluşumunun önlenmesi açısından gereklidir. Örneğin bir diyabet hastasının tabip kontrolünde verilen insülin iğnesini kullanması ya da dolaşım problemi yaşayan bir bireyin yine tabip kontrolünde oral hap kullanıma devam etmesi gibi. Sistemik problemlerin ideal düzeyde tutulması dolaylı olarak tırnak mantarı riskini azaltmaktadır.

Önerilen Gönderi

Daha önce "Diyabet'te Doğru Ayakkabı Kullanımı ve Önemi" başlıklı blog yazımızı okumadıysanız hemen göz atabilirsiniz.

Gönderiye Bak
İçerik Kaynakları

(Hiçbir dış kaynak kullanılmadı.)

Terimler

Patolojik: Hastalıklı.
Küretaj: Patolojik tablo üzerinde doku temizleme ya da parça alınma işlemi.
Anti-fungal: Mantar önleyici.
Tabip: Doktor.
Hipertrofi: Dokunun anormal beslenmesi sonucu oluşan büyüme.

2 yorum:

 1. Bende bu rahatsızlıktan muzdaribim. Bilgiler için teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba M. Çörek, ayak sorununuza yönelik en yakın zamanda mutlaka bir podolog muayenesinde bulunmanızı öneriyoruz. Aynı zamanda podolog yazarlarımızla birebir özel görüşmelerinizi de "Bir Podologa Danışın" sayfamızdan yapabilirsiniz.
   Katılımınız için teşekkürler.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.