Bir Podologa Danışın

Nasır Bandı Kullanımının Diyabetlilerdeki EtkisiNasır (Corn, Callus) Nedir?

Genel olarak nasır; fazla basınç, sürtünme, çarpma gibi tekrarlayan travmalara bağlı olarak gelişen lokalize deri kalınlaşması tablosudur. Vücuttaki seyrine göre yüzeysel geniş alanlara yerleşen nasır şekline kallus (callus) adı verilirken derin, lokalize ve ağrılı olan nasır türüne de korn (corn) ismi verilmektedir.

Nasır Bandı'nın Etkisi

Nasır bandı içerdiği salisilik asit sayesinde kalınlaşmış olan cilt dokusu ile birlikte canlı doku üzerinde de yumuşatma durumu yaratır. Bu yumuşamanın temel mantığı hiperkeratize dokunun zamanla dökülmesiyken çoğu durumda bu durum sonuç vermemektedir. Kapsamlı bir nasır tedavisinde oluşum sebepleri dahilinde podolog tarafından planlanan bir tedavi gerekmektedir.

Nasır bandına ek olarak evde yapılan müdahaleler (kesici aletle yapılan girişimler, kına yakma, domates ya da soğan bağlama vs) hiperkeratize dokuda enfeksiyon riski oluştururken klinik olarak sonuca ulaşmaları da imkansızdır. Diyabetlilerde diyabete bağlı hassaslaşmış olan ciltte uygulanan nasır bandı kullanımı doku bütünlüğüne zarar verilebilir. Bozulmuş olan doku bütünlüğü mikroorganizmalara açık hale gelir ve çok kısa bir sürede ülser oluşumunu meydana getirebilir. "Diyabet" hakkında daha fazlasını görün.
Nasır Bandı Kullanımının Diyabetlilerdeki Olası Zararları:
Nasır bandı kaldırılırken ciltte yara oluşumuna sebep olabilir. Oluşan yaralar diyabetli bireylerde yara iyileşme mekanizması bozulduğu için uzun süre kapanmayabilir ve diyabetik ayak ülseri oluşumuna sebep olabilir.
Nasır bandı unutulup kendi düştüğü veya bir yere takıldığı zaman cilde zarar verebilir. Ciltte oluşabilecek çatlaklar mikroorganizmalar için giriş kapısı oluşturur.
Nasır bandı dar ayakkabı kullanımına veya deformiteye bağlı nasır üzerinde baskı yaparak nasırın altında ödem ve enfeksiyon oluşumuna sebep olabilir.
Nasır bandının etkisiyle yumuşayıp düşen derin nasırın yerine yabancı materyaller girebilir. Sert ve kirli yabancı materyaller enfeksiyon ve yara oluşumuna sebep olabilir.
Yumuşayan nasıra müdahale etmek için kullanılan aletler yara oluşumuna ve enfeksiyona sebep olabilir.
Reklam

Diyabetlilerde Nasır Tedavisi

Nasıra el ile veya sivri aletlerle müdahale edilmemelidir. En yakın podoloğa başvurup muayene olunmalıdır. Tedaviyi takiben yeni nasır oluşumlarını önlemek için uygun nemlendirici ve ayakkabı kullanılmalıdır. Uygun görüldüğü taktirde tedavi tabanlık kullanımı ile desteklenmelidir.

İçerik Kaynakları

(Hiçbir dış kaynak kullanılmadı.)

Terimler

Ülser: Doku harabiyeti sonrası oluşan derin yara.
Rezeksiyon: Doku alma uygulaması (ör: nasırlı dokunun parçalanarak alınması).

2 yorum:

  1. Bilgilendirme için teşekkür ederiz Simge hanım, çok faydalı bir yazı olmuş.

    YanıtlaSil
  2. Teşekkürler, faydalı olabilmek için çabalıyoruz :)

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.