Bir Podologa Danışın

Podoloji 6. Yılında!Ülkemizde ilk kez Kocaeli Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından 20 Eylül 2012 tarihinde eğitim ve öğretim dönemine başlanan Podoloji programı 6. yılını giriyor. Şu ana kadar 4 farklı üniversitede eğitimi olan program 200'e yakın nitelikli podologu mezun etmiş durumdadır.

Kocaeli Üniversitesi Mezunları Bir Araya Geldi

Önceki senelere göre bu yıl daha büyük katılımlarla kutlanan 20 Eylül gününü Kocaeli Üniversitesi küçük bir etkinlikle kutladı. Meslek Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Rüştü Taştan, Sağlık Bakım Hizmetleri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ayfer Peker, programın eski ve yeni mezunlarının da katılımıyla akşam yemeği düzenlendi.

Yüksekokul resmi sitesinde Yrd. Doç. Dr. Rüştü Taştan günün önemini vurgulayan ve kutlama mesajını şu sözleriyle paylaştı:

Bugün 20 Eylül 2017. Türkiye’de Podoloji E Bugün 20 Eylül 2017 Podoloji Eğitimi ve itimi Podologluk Mesle Podologluk Mesleği 6. Yılını Kutluyor... Hayırlı olsun.

Türkiye’de yaklaşık 35 yıldır sağlık alanında Önlisans düzeyinde Sağlık Meslekleri Eğitimi (ÖSME) veren Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulları (SHMYO)’nda 35’den fazla diploma programı bulunmaktadır. Yeni yaşam koşullarına bağlı olarak sağlık hizmetlerinde yenileşme ihtiyaçları ve bunların paralelinde sosyal davranış, sosyodemografik değişiklikler, artan ortalama yaşam süreleri, yeni sağlık mesleklerinin ortaya çıkmasına yol açmıştır . Türkiye’de “üniversiter eğitim” ile sağlık alanına kazandırılan yeni sağlık mesleklerinden biri de Podologluk’tur.
Türkiye’de Podoloji Programının açılmasına ilişkin ilk defa düzenlenen ve disiplinlerarası yaklaşımla gerçekleştirilen Podologluk Eğitimi Çalıştayı 16 Kasım 2011’de Kocaeli Üniversitesinde gerçekleştirilmiştir . Podoloji Programından Haziran 2014’de 5 Podolog mezun olmuştur. Üniversitemizden Haziran 2017 itibariyle toplam 53 (Kız 35, Erkek 18) Podolog mezun olmuştur. Podologluk mesleğinin 5 yıllık kısa geçmişine ilişkin ayrıntılara Podoloji Türkiye http://www.podolojiturkiye.org/ web sayfasından ve KSHMYO’nun http://kshmyo.kocaeli.edu.tr/wp-content/uploads/2014/07/Podoloji_- Prog-Hk-SSS-SH-AP-12.4.2014.pdf bağlantısından ulaşabilirsiniz.
Kocaeli Üniversitesinden ve ülkemizin diğer üniversitelerinden mezun olan yaklaşık 200’den fazla genç Podologlarımızın Podologluk mesleği günlerini içtenlikle kutluyor, insanlarımıza ilgili yasa ve yönetmelikler uyarınca, insani ve etik çerçevede ve ilgili uzman hekimler ile birlikte nice başarılı 6. yıllar kutlanmasını diliyorum.
Bu vesileyle, 6. yaşındaki bu yeni Podologluk mesleğinin ülkemize kazandırılmasında düşünce üreten, emeği geçen bilim insanlarına, bugünlere gelmesinde katkıları olan sağlık eğitimcilerine, Sağlık Bakanlığımızın ve Yükseköğretim Kurulu’nun ilgili yetkililerine teşekkür ediyor, saygı ve minnettarlıklarımızı sunuyoruz.
Sevgili Podologlar,
Podoloji ve Podologluk gününüz kutlu olsun.

- Yrd. Doç. Dr. Rüştü Taştan

Reklam

Son 5 Yılda Podoloji'nin İstatistikleri

Podoloji eğitimleri ve hizmetleri ülkemizde yer edinmeye devam ediyor. Son 5 yıllık süreçte 4 farklı üniversitede nitelikli podologlar mezun edilirken mezun sayılarının artmasıyla sağlık sektörü de Podolojik yaklaşımlarla tanışıyor.

Ülkemizde Podoloji eğitimi veren üniversiteler ve yetiştirdikleri podolog sayıları:
Ünversiteler Eğitimin Başlama Yılı Mezun Sayısı Üniversite Türü
Kocaeli Üniversitesi 2012 53 Kamu
Harran Üniversitesi 2013 0 Kamu
Acıbadem Üniversitesi 2013 31 Vakıf
Biruni Üniversitesi 2013 23 Vakıf
2017 itibari ile ülkemizde 100'ü aşkın podolog mezun olmuş durumda! Podoloji adına nice mezuniyetlerin, yenikliklerin ve başarıların yaşanması temennisiyle.. Günümüz kutlu olsun!

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.