Bir Podologa Danışın

Askerlik Sürecinde Oluşabilecek Ayak HastalıklarıAskerlik hizmeti sürecinde gerek ortak kullanım alanları (yatakhane, banyo vb.) gerekse askeri postallara bağlı olarak ayaklarda bazı hastalıklar gözlenebilir.

Özellikle mantar enfeksiyonu ayak üzerinde gözlenen en ciddi ayak sorunlarının başında geliyor.

Askerlik sürecinde başlıca rastlanan ayak hastalıklarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Tırnak Batması

Onychocryptosis Toplumda oldukça sık rastlanan ayak hastalıklarının başında gelen tırnak batması askerlikte tekrarlayan travma ve dar postallara bağlı olarak gelişebilir. Uzun süre ayakkabı içinde kalan ayakların şişmesi sonucunda dar gelen ayakkabıya bağlı batmaya meyilli tırnak yumuşak dokuya batarak tırnak batması meydana getirebilir. Müdahalesi geciken tırnak batıkları batığın oluştuğu yerde enfeksiyona sebep olabilir.

Cilt Mantarı

Tinea Pedis Bulaşıcı özelliği bulunan cilt mantarı ortak kullanım alanları olan banyolardan ve cilt mantarı bulunan kişilerin eşyalarının (çorap, ayakkabı vb.) kullanımı ile bulaşabilir. Özellikle dördüncü ve beşinci parmakların arasında oluşan cilt mantarı uzun süre aynı çorabın kullanılması ve ayağın havasız kalması sonucunda oluşan nemli ortam ile tetiklenerek zamanla ayak tabanına doğru yayılım gösterir. Tedavi edilemeyen cilt mantarı zamanla şiddetli kaşıntıya ve kötü kokuya neden olabilir.

Nasır

Callus / Corn Askerlikte özellikle ayağı sıkan postallar ya da postalların uzun süreli kullanımı nasır gelişiminde en önemli faktörlerdendir. Bunun yanında altta yatan kemik deformiteleri de bu dış etmenlerle birlikte nasır gelişimini kolaylaştırır. Nasırlar genellikle ayağı sıkan postallara bağlı 1. ve 5. parmağın dış yanlarında, deformite ve basınç bozukluğuna bağlı ayak tabanında oluşabilir. Nasırı bulunan kişinin günlük yaşantısında oldukça rahatsızlık veren ve özellikle yürüyüş, ayakta durma ya da sportif faaliyetlerle artan şiddetli ağrılara sebep olabilir.

Siğil

Verruca Plantaris Siğil bulunan kişinin siğiliyle temas ettiği eşyalardan ve çıplak ayakla dolaşılan yerlerden bulaşma olabilir. Siğili el ile koparmaya çalışmak ve sivri aletlerle müdahale etmek yapılan en büyük yanlışlardandır. Siğile yapılan müdahale, travma ve sürekli basınç siğilin büyüyerek yayılmasına sebep olabilir.

Pitted Keratolysis

Pitted Keratolysis Bakterilerin neden olduğu yüzeyel deri enfeksiyonudur. Daha çok ayak tabanında ve basınç bölgelerine yerleşen hastalık, zımbayla delinmiş gibi düzgün kenarlı çok sayıda çukurcuklar şeklinde izlenir. Bu çukurcuklar birleşerek beyaz bir plak şeklinde tüm ayak tabanını kaplayabilir. Genellikle her iki ayakta simetrik tutulum gösteren lezyonlar şiddetli olgularda yürüme esnasında ağrı ve yanma yapabilir. Askerlik ortamında ayağın uzun süre postal içinde kalması ve aşırı terlemeye bağlı olarak hastalığın oluşumu kolaylaşmaktadır. Askerlerin sağlık kuruluşlarına en sık başvuru nedenlerinden birisi olup sıklıkla cilt mantarı (tinea pedis) ile karıştırılmaktadır.
Reklam
İçerik Kaynakları

İncele LNK Ayağın Askerlik Süresince Sık Görülen ve İş Gücü Kaybına Yol Açan Dermatolojik Hastalıkları - PDF (docplayer.biz.tr)
İncele PDF Microsoft Word - 117-118.doc (egetipdergisi.com.tr)

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.